Dobra książka, Prezent na dzień babci i dziadka

Książka dla babci, książka dla dziadka

Dziadkowie czytają na ogół więcej niż ich wnuki. W przeciwieństwie do tych ostatnich seniorzy wychowywali się z książkami, które swego czasu stanowiły główną rozrywkę. Pozwalały podróżować, kiedy wyjazdy były drogie i niemożliwe z przyczyn politycznych. Dawały okazję do przeżywania przygód, uczyły radzenia sobie z emocjami i pokazywały różnorodność świata. Nic dziwnego, że w wielu przypadkach idealny prezent na dzień babci i dziadka to nadal dobra książka. Jaki tytuł ma największe szanse przypaść do gustu seniorom?

Biografie znanych i kochanych

Osoby starsze mają swoich idoli. Biografia aktora, muzyka, a nawet pisarza to dobry pomysł na prezent. Trzeba jednak wcześniej upewnić się, że obdarowywany rzeczywiście ma jakiegoś idola. Współczesnym młodym ludziom nazwisko hołubionego przez dziadków artysty czasami niewiele mówi. Czasy jego popularności mogły bowiem przypadać na bardzo odległe lata. Jeżeli jednak doczekał się biografii lub napisał autobiografię, to na pewno można ją znaleźć. W księgarni lub w antykwariacie. Wspólna lektura biografii bywa sposobem na wzmocnienie międzypokoleniowej więzi. Staje się tematem do rozmów, punktem wyjścia do opowieści z czasów młodości. Osoby starsze mają sporo do przekazania, przedstawiciele młodego pokolenia dowiadują się od nich między innymi tego, jak kiedyś wyglądał świat i jak bardzo zmieniła się rzeczywistość.

Powieści z dreszczykiem


Kryminały to fenomen dwudziestego pierwszego wieku. Przepadają za nimi ludzie w różnym wieku, także seniorzy. W przeszłości powieści z dreszczykiem pojawiały się, ale nie było ich tak wiele. Dzisiejszy czytelnik zalewany jest kolejnymi tytułami, spośród których trudno czasami wybrać kolejną lekturę. Kryminał to dobry prezent na dzień babci i dziadka, o ile oczywiście należą oni do grona fanów współczesnych autorów tego gatunku. Niektórzy na emeryturze wręcz ekspresowo pochłaniają kolejne tomy, więc przed zakupem upominku należy upewnić się, że konkretnej książki jeszcze nie czytali. Powieści kryminalne przyciągają starszych czytelników:

  • wciągającą fabułą,
  • wyrazistymi postaciami,
  • stopniowanym napięciem.

Bez względu na preferowany gatunek literacki, niemal dla każdej babci i dla każdego dziadka uda się znaleźć jakąś ciekawą książkę. Wyjątek stanowią tu osoby stroniące od książek. Jednak także im można wręczyć album, pozycję z przepisami kulinarnymi czy tę przeznaczoną dla amatorów majsterkowania. Jeżeli dziadkowie nie czytają, mają inne hobby. Wystarczy znaleźć książkę na temat konkretnej pasji. Bogaty rynek wydawniczy z pewnością ma do zaoferowania coś adekwatnego do danej okazji.

 

Book obraz autorstwa pressfoto - www.freepik.com