Dobra książka, Prezent na dzień babci i dziadka

Książkowy prezent dla babci i dziadka

Książka to prezent pod wieloma względami wyjątkowy. Za jej pośrednictwem można wiele powiedzieć i zarazem pokazać obdarowywanej osobie, że jest ważna, słuchana i doceniana. Idealny prezent na dzień babci i dziadka można znaleźć na przykład w księgarni (https://www.taniaksiazka.pl/t/prezenty-na-dzien-babci-i-dziadka). Jeżeli ktoś nie ma zbyt wiele czasu, najlepiej od razu skorzystać z oferty sklepu internetowego. Wybór książek jest tam ogromny. Na jakie tytuły najczęściej decydują się wnuki, poszukujące okazjonalnego upominku?

Lektury sprzed lat

Z racji wieku babcia i dziadek mogą czuć większą więź z poważniejszymi autorami. Nie ma sensu kupować im lektur szkolnych, chyba że przepadają za klasyką i wyrazili chęć przypomnienia sobie losów bohaterów, poznanych w czasach swojej młodości. Dodatkową zaletą z wręczenia takiego prezentu jest możliwość pożyczenia książki, kiedy klasa będzie ją omawiała na lekcjach języka polskiego. Klasyka literatury polskiej i obcej to jednak nie tylko lektury. Do tego zaszczytnego grona należy wiele tytułów, które z różnych względów nie znalazły się na listach, zaaprobowanych przez ministerstwo edukacji. Planując zakup książki z okazji dnia babci i dziadka, najlepiej słuchać seniorów przez cały rok. Jeżeli dużo czytają, na pewno sporo też mówią o swoich lekturach. Warto też przejrzeć domową biblioteczkę i sprawdzić, jakiego tytułu jeszcze tam nie ma. Pomocną dłoń młodym czytelnikom na pewno poda doświadczony polonista. Jego rady w kwestii literatury bywają niezwykle cenne.

Tytuły jak najbardziej współczesne

Dziadkowie potrafią zaskoczyć swoim literackim gustem. Pisarze przekonują się o tym niejednokrotnie, goszcząc sporą grupę seniorów na wieczorach autorskich. Wnukom pozostaje wówczas jedno, podążać za zainteresowaniami osoby, którą pragną obdarować. Na dzień babci i dziadka równie dobrze co klasyka, sprawdzi się również jakiś współczesny tytuł. Do najchętniej wybieranych gatunków literackich w przypadku seniorów należą:

  • powieści obyczajowe,
  • kryminały,
  • biografie.

Jest zatem w czym wybierać, każdy z wymienionych gatunków stwarza wnukom olbrzymie wręcz pole do popisu w kwestii prezentu. Idealnie gdyby udało się zdobyć autograf autora. Najłatwiej zrobić to podczas spotkania z pisarzem w ramach trasy promującej jego twórczość. Warto się wybrać, zwłaszcza gdy dziadek lub babcia przepada za twórczością danej osoby. Trzeba jednak wykazać się zapobiegliwością i na wiele miesięcy wcześniej sprawdzać harmonogram spotkań z czytelnikami. Być może nie trzeba będzie jechać daleko, a pisarz zagości w okolicy. Wysiłek się opłaca, a wdzięczność dziadków bywa czymś bezcennym. Raz w roku zasługują na jedyny w swoim rodzaju prezent.

Love obraz autorstwa freepik - www.freepik.com